loader image

Jak wykonywać umowy w czasach pandemii?

Jak wykonywać umowy w czasach pandemii? post miniature

Większość przedsiębiorców mierzy się obecnie z problemami spowodowanymi przez pandemię koronowirusa COVID-19, wśród których znajduje się m.in. wywiązanie się z przyjętych na siebie zobowiązań czy też niemożność wyegzekwowania od drugiej strony jej zobowiązania.

Co możemy zrobić?

Przede wszystkim należy przeanalizować umowę i sprawdzić czy zawiera ona zapisy dotyczące siły wyższej. Jest to o tyle istotne, iż często klauzule umowne precyzują za jakie przypadki uznają siłę wyższą. Ponadto strony klauzulach umownych w zakresie siły wyższej bardzo często nakładają na drugą stronę obowiązki, jak chociażby obowiązek poinformowania w określonym czasie drugiej strony
o niemożności wykonania zobowiązania.

W przypadku gdy umowa została zawarta ustnie bądź też brak jest w umowie odpowiednich postanowień, wówczas z pomocą przychodzą nam przepisy kodeksu cywilnego. Niewykonanie zobowiązania z powodu siły wyższej powoduje, iż strona nie ponosi za nie odpowiedzialności. Siła wyższa w rozumieniu kodeksu cywilnego jest pojęciem nieostrym. Przyjmuje się, iż siła wyższa jest zdarzeniem zewnętrznym, niemożliwym do przewidzenia, niemożliwym do zapobieżenia i niezależne od woli stron. Niewątpliwie za takie zdarzenie uznać można istnienie pandemii koronawirusa COVID-19 oraz wprowadzone przez władze krajowe ograniczenia        z tym związane. Istotne są jednakże wszystkie okoliczności danej sprawy. Na pewno nie można przyjąć automatycznej reguły polegającej na tym, że można nie wykonywać swoich obowiązków. Sąd każdorazowo będzie oceniał całokształt okoliczności danej sprawy i sprawdzał czy i w jaki sposób pandemia wpłynęła na dane zobowiązanie. Ciężar dowodu w zakresie wykazania istnienia siły wyższej oraz jej wpływu na przyjęte na siebie zobowiązanie spoczywa na tym, kto na fakt ten się powołuje.

Przedsiębiorco! Oceń realnie swoje możliwości i jeśli chociażby istnieje zagrożenie, że nie wykonasz                   w terminie swojego zobowiązania, niezwłocznie poinformuj o tym swojego kontrahenta. Spróbuj ustalić          z nim dalsze zasady realizacji zobowiązania. 

Niezależnie od siły wyższej, każda ze stron umowy może powołać się na klauzulę rebus sic stantibus (klauzulę nadzwyczajnej zmiany stosunków). Zgodnie z art. 357k.c. jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, oznaczyć sposób wykonania zobowiązania, wysokość świadczenia lub nawet orzec o rozwiązaniu umowy. O tym, czy do danego stosunku prawnego można zastosować powyższą klauzulę decyduje wyłącznie Sąd.  W związku z tym, że strony mogą wyłączyć zastosowanie klauzuli rebus sic stantibus, również koniecznym jest upewnienie się jaka jest dokładna treść umowy. Niestety nasze doświadczenie pokazuje, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z dokładnego brzmienia treści zawartej przez siebie umowy. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów profesjonalnych.

Podobne wpisy

Jazda rowerem po alkoholu przestępstwo czy wykroczenie? post miniature

Jazda rowerem po alkoholu przestępstwo czy wykroczenie?

Czy jazda rowerem po alkoholu to przestępstwo? Jazda rowerem po alkoholu może być traktowana jako wykroczenie […]

Czytaj całość
Jazda po alkoholu post miniature

Jazda po alkoholu

Różnice między stanem po użyciu alkoholu a stanem nietrzeźwości Jazda po alkoholu jest surowo zabroniona przez […]

Czytaj całość
Recydywa jazda po alkoholu post miniature

Recydywa jazda po alkoholu

Kary dla recydywistów za jazdę pod wpływem alkoholu Recydywa w zakresie prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu […]

Czytaj całość
Konfiskata samochodu po alkoholu – co warto wiedzieć? post miniature

Konfiskata samochodu po alkoholu – co warto wiedzieć?

Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu Zastanawiasz się, co warto wiedzieć o konfiskacie samochodu za jazdę […]

Czytaj całość
Czy jazda po alkoholu jest przestępstwem umyślnym? post miniature

Czy jazda po alkoholu jest przestępstwem umyślnym?

Jazda po alkoholu jako przestępstwo umyślne: co to oznacza? Jazda po alkoholu jest traktowana jako przestępstwo […]

Czytaj całość
Jak zwalczyć nieuczciwą konkurencję? post miniature

Jak zwalczyć nieuczciwą konkurencję?

Wizyta u adwokata to często kluczowy moment w życiu, który może zadecydować o przyszłości w trudnych […]

Czytaj całość
Jazda pod wpływem alkoholu post miniature

Jazda pod wpływem alkoholu

Jazda po wpływem alkoholu W poniższym wpisie wyjaśnimy czym jest stan po użyciu alkoholu, a stan […]

Czytaj całość
Poprzedni wpis Prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracowników, a zagrożenie koronawirusem. Następny wpis Koronawirus, a opłaty w żłobkach oraz przedszkolach