Rozwód. Zadbaj o dziecko.

Jak zadbać o dziecko podczas rozwodu

Cykl: prawo rodzinne, część 3

Wpis powstał przy współpracy z Anną – Marią Wołyniak z Pracowni Wspierania Dziecka i Rodziny.

„Dzieci nie rozwodzą się z rodzicami i dlatego Wy – Rodzice powinniście robić wszystko, co w waszej mocy, aby dziecko przed i po waszym rozwodzie czuło się szczęśliwe, bezpieczne i kochane.”

Czy w sprawach o rozwód wystarczająca będzie jedynie pomoc doświadczonego prawnika? Niestety nie zawsze. Zazwyczaj sprawy rodzinne są bardzo trudne, emocjonalne. Konflikt, który jest między małżonkami niejednokrotnie eskaluje w trakcie sprawy o rozwód. Musimy także pamiętać, że rozstanie rodziców często staje się powodem zmian w zachowaniu dziecka. Rozwód zmusza do budowania życia od nowa, nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Właśnie wtedy przed rodzicami staje największe wyzwanie – stworzenia dzieciom nowej rzeczywistości, opartej na porozumieniu i zgodzie.

Dlatego korzystając z naszego dotychczasowego doświadczenia w prowadzeniu spraw rodzinnych polecamy rodzicom skorzystanie z pomocy psychologa, który zapewni opiekę okołorozwodową, wsparcie psychologiczne dla dzieci i rodziców. Przeprowadzi mediację.

Nasza Kancelaria na co dzień współpracuje z Pracownią Wspierania Dziecka i Rodziny prowadzoną przez Annę – Marię Wołyniak, psycholog kliniczną, psychoterapeutę, która opracowała 10 przykazań rozstających się rodziców:

  1. Unikajcie konfliktów z byłym partnerem. Nigdy nie kłóćcie się przy dzieciach!
  2. Zaplanujcie wcześniej, w jaki sposób będziecie oboje sprawować opiekę nad dziećmi. One muszą wiedzieć, że Wy wiecie, co robicie i robicie to z myślą o ich potrzebach.
  3. Ograniczcie do minimum liczbę zmian, z jakimi musi uporać się dziecko w sytuacji rozwodu.
  4. Nie każcie dziecku wybierać rodzica. Ono kocha Was oboje i stara się być lojalne względem każdego z rodziców.
  5. Dbajcie o własne kontakty z dziećmi i o kontakty dzieci z drugim rodzicem. Inicjujcie kontakty z dzieckiem. Oboje rodzice są równie ważni w życiu dziecka.
  6. Nie używajcie dzieci jako posłańców, szpiegów czy kontrolerów.
  7. Dużo rozmawiajcie z dziećmi.
  8. Odnajdźcie w sobie cierpliwość – rozwód to czas próby i wzmożonej agresji dziecka! Najgorszy jest pierwszy rok po rozwodzie. Pamiętaj – czas leczy rany.
  9. Pamiętajcie, że rozwód współmałżonków, a nie rodziców – nimi pozostajecie do końca życia.
  10. Pamiętajcie, czas rozwodu, rozstania może być nauką dla Waszych dzieci, w jaki sposób w obliczu trudnej, raniącej sytuacji zachować szacunek i godność dla siebie i drugiej osoby.

Jeżeli potrzebujesz pomocy doświadczonego prawnika, skontaktuj się z nami. Zajmujemy się kompleksową obsługą spraw rodzinnych w zakresie doradztwa prawnego i psychologicznego przy współpracy z Pracownią Wspierania Dziecka i Rodziny.

Zostaw odpowiedź

Zadzwoń